Tkanina bambusowa ma szereg właściwości, które zapewniają delikatnej i podatnej na podrażnienia skórze dziecka komfort i odpowiednie warunki. Sprzyja gojeniu i łagodzeniu mikro uszkodzeń. Ubrania z tego materiału wymagają jednak właściwej pielęgnacji, by mogły spełniać swoje funkcje. Podpowiadamy, jak dbać o tkaniny bambusowe.
Ubrania bambusowe są znacznie trwalsze od tych wykonanych z bawełny, mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia, co uzasadnia ich nieco wyższą cenę. W dłuższej perspektywie to nie tylko oszczędność dla portfela, ale także inwestycja w zdrowie dziecka. Już tłumaczymy, dlaczego!
Szczególne właściwości ubranek z bambusa
Delikatność, przewiewność i chłonność tkaniny bambusowe zawdzięczają dużej ilości mikroporów, przez które przenika powietrze. Umożliwiają skórze swobodne oddychanie oraz odprowadzanie wilgoci. To za ich sprawą również tkanina bambusowa jest bardziej chłonna o ok. 60% od tradycyjnej bawełny. Dzięki mikroporom ma też właściwości termoregulacyjne: latem utrzymuje około 3 stopnie niższą temperaturę niż otoczenie, a zimą odwrotnie – jest cieplejsza niż temperatura na zewnątrz.
Sam materiał jest delikatny, miły w dotyku oraz antyseptyczny: nie gromadzą się w nim roztocza, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednak, by bambus zachował swoje właściwości, trzeba o niego odpowiednio dbać.
Jak prać ubranka z bambusa?
Ubranka z bambusa są jak skóra dziecka – im delikatniej się z nimi obchodzimy, tym dłużej będą w dobrej kondycji. Idealnie byłoby prać je ręcznie, w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnych detergentów. Suwaki, napy czy guziki powinny być zapięte, a samo ubranko wywinięte na lewą stronę, by chronić kolory.
Przed tobą kilka wskazówek, jak prać ubranka bambusowe, by możliwie jak najdłużej zachowały swoje właściwości:
- pranie ręczne w letniej wodzie, z dodatkiem ekologicznych detergentów lub orzechów do prania. Najlepiej zamoczyć ubrania i po chwili delikatnie ugniatać. Nie zaleca się intensywnego szorowania.
- jeśli pranie w pralce, to najlepiej na delikatnym programie, z podobnymi kolorami, na niskich obrotach podczas wirowania i w możliwie niskich temperaturach, np. 30 stopni Celsjusza (wysokie temperatury powodują szarzenie białych ubranek). Warto też zostawić nieco miejsca w pralce, by detergenty miały szansę dobrze się wypłukać i nie osiadały na włóknach,
- suszenie może zająć więcej czasu, ze względu na higroskopijne (chłonące wilgoć) właściwości; ubrania bambusowe najlepiej suszyć w suchym, przewiewnym pomieszczeniu, równomiernie rozwieszone na suszarce (najkorzystniej na dwóch drucikach/sznurkach); tkanin bambusowych nie suszymy w pełnym słońcu ani w suszarce bębnowej, ze względu na szybsze niszczenie włókien.
Tkaniny bambusowe źle reagują na agresywną chemię. Unikamy zatem wybielaczy, ostrych odplamiaczy i płynów do płukania, gdyż te osadzają się i zatykają delikatne pory, którym tkanina zawdzięcza swoje właściwości. Zresztą materiały bambusowe nie potrzebują dodatkowego zmiękczania, same w sobie są delikatne i przyjemne w dotyku. Zbyt duża ilość proszku do prania może osadzać się na włóknach i powodować, że materiał będzie szorstki.
Oszczędzamy pieniądze i środowisko
Pielęgnacja produktów z bambusa nie wymaga nakładów pracy ani specjalnych środków chemicznych. Te ekologiczne są zwykle wydajniejsze niż tradycyjna chemia. Dodatkowo rezygnujemy z płynów do płukania, które nie są obojętne dla środowiska.
Same ubranka są znacznie trwalsze, zatem służą nam dłużej, a często korzysta z nich również młodsze rodzeństwo. Mają swój wkład w prawidłową pielęgnację skóry, więc mogą przyczynić się do tego, że z czasem nie będzie konieczne stosowanie dodatkowych kremów, maści czy specjalnych emolientów, gdyż kondycja skóry dziecka się poprawi.
Ubranka z bambusa można więc traktować jak inwestycję, nie tylko finansową, ale przede wszystkim inwestycję w zdrowie. Zapewniamy dziecku komfort i możliwie najlepsze warunki do dojrzewania jego skóry w pierwszych tygodniach życia, a także zmniejszamy ryzyko błędów pielęgnacyjnych i wynikających z nich podrażnień.