Bezpłatna dostawa od 260 zł (na terenie Polski)

Happy,Baby,Resting,On,The,Beach,Sunbed.,8,Month,Old

Jak dbać o niemowlę latem?

Lato to idealna pora roku dla rodziców małego dziecka. Do szafy można schować ciepłe kombinezony, czapki i śpiworki. Dziecko ma więcej swobody, a rodzicom jest znacznie łatwiej je pielęgnować. Podpowiadamy, jak zadbać o maluszka, kiedy temperatury za oknami rosną.

W końcu nadchodzą ciepłe dni i więcej czasu można spędzać na świeżym powietrzu, więc maluch będzie doświadczać świata całym ciałem. Ciepła pora roku niesie za sobą pewne zmiany w pielęgnacji niemowlaka i dla bezpieczeństwa warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Po pierwsze: woda

Właściwe nawadnianie jest bardzo istotne. Podczas gorących dni znacznie łatwiej jest się odwodnić, gdyż utrata wody następuje w dużej mierze przez skórę. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics), niemowlętom, czyli dzieciom do 1. roku życia, należy, oprócz mleka, podawać jedynie wodę. Soki, herbatki czy słodzone napoje, utrwalają złe nawyki żywieniowe, a także zwiększają ryzyko próchnicy i otyłości w przyszłości. Młodszym niemowlętom karmionym piersią, do 6. miesiąca życia, mleko mamy w zupełności wystarcza. Nie ma potrzeby podawania dodatkowych porcji wody, wystarczy jedynie częściej przystawiać je do piersi, by zaspokoiły pragnienie. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, powyżej 6. miesiąca życia, mogą pić wodę między karmieniami. Sama mama nie powinna zapominać o regularnym piciu wody, która dobrze wpływa na samopoczucie, jakość skóry, a także cofanie się zmian pociążowych w okresie połogu. 

Jak ubrać dziecko?

Ubranka idealne na lato, to takie, które nie krępują ruchów dziecka, ale i są wygodne, zarówno podczas zakładania, jak i zmiany pieluszki. Szczególnie latem wybierać powinniśmy tkaniny naturalne, oddychające i przewiewne, np. bambusowe, które dodatkowo chronią skórę dziecka przed promieniami UV. Fakt, że do ich prania nie należy stosować płynów do płukania, eliminuje potencjalny alergen, mogący uczulać dziecko. Wybór właściwych ubranek i tekstyliów, z którymi dziecko ma kontakt, to ważny element pielęgnacji skóry. W ubraniu maluch spędza niemal 90% czasu w ciągu dnia. Od jego jakości zależy w dużym stopniu to, czy skóra dziecka będzie w dobrej kondycji i czy ewentualne podrażnienia będą się szybko goić. 

Wiosną i latem, o ile temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni Celsjusza, dziecko, które jeszcze nie chodzi, a siedzi lub leży w wózku, można ubierać w jedną warstwę więcej niż zakłada sam rodzic. Jako dodatkową warstwę należy również traktować np. otulacz. Nie ma konieczności zakładania czapki, chyba że ma ona pełnić funkcję ochronną przed słońcem.

Podczas upałów dziecku wystarczy jedna warstwa: body lub rampers. Należy jednak pamiętać, by chronić dziecko przed słońcem. Tu najlepiej sprawdzą się ubranka i otulacze bambusowe, gdyż dzianina bambusowa chroni przed promieniami UV. Jeśli temperatury są wysokie, wyższe niż 25 stopni Celsjusza, na spacer warto wybierać godzinny wczensoporanne (do 11:00) lub popołudniowe (po 15:00). Zawsze należy stosować kremy z filtrami, najlepiej mineralnymi, wyższymi niż SPF 40.  

Sen nocny

Od tego, jak ubieramy dziecko do snu nocnego, zależy w dużej mierze jakość jego snu, a co za tym idzie, jakość snu całej rodziny. Tutaj obowiązuje podobna zasada, jak w przypadku ubierania na spacer, czyli u dzieci do 3-4. miesiąca życia wystarczy jedna warstwa więcej niż u rodziców. Dlaczego? Maluch w tym wieku ma jeszcze niedojrzały układ termoregulacji, co sprawia, że częściej i łatwiej się wychładza. Jedna warstwa oznacza, że pod śpioszki można założyć cienkie body z krótkim rękawem, ale jako dodatkową warstwę traktujemy też cienki śpiworek. 

O ile to możliwe, temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko, powinna wynosić maksymalnie 21 stopni Celsjusza. Idealnie, jeśli pomieszczenie, gdzie śpi maluch, jest wcześniej przewietrzone, a samo niemowlę ma za sobą spacer na świeżym powietrzu. O komforcie cieplnym dziecka świadczy temperatura jego karku: jeśli jest gorący i/lub wilgotny, najpewniej dziecku jest gorąco, jeśli chłodny, istnieje spora szansa, że dziecku jest zimno. Chłodne: nos, rączki czy stópki, nie są wyznacznikiem komfortu cieplnego.

Najczęstsze błędy pielęgnacyjne

Najczęstszym błędem pielęgnacyjnym, wynikającym z braku doświadczenia, jest ubieranie dziecka zbyt ciepło. W konsekwencji niemowlę się przegrzewa, co sprzyja infekcjom i może powodować problemy skórne: potówki czy odparzenia. Wybierając ubranka bambusowe, dajemy sobie większą tolerancję na potencjalne błędy, gdyż zachowują one temperaturę niższą średnio o 3 stopnie Celsjusza niż temperatura otoczenia (podczas upalnych dni). Można więc powiedzieć, że w jakimś stopniu zapobiegają przegrzaniu i jego konsekwencjom. 

Wszystkie powyższe rady i wiedza służyć mają rodzicom do budowania świadomości i stawiania pierwszych kroków w rodzicielstwie. Najważniejsze jest jednak, by nie zagłuszać głosu swojej intuicji i reagować na indywidualne potrzeby dziecka. Maluchy, jak każdy z nas, są różne: jedne lubią spać ubrane ciepło, inne zaś preferują chłód i brak okrycia. Obserwowanie reakcji dziecka z tygodnia na tydzień z pewnością pozwoli rodzicom na wypracowanie swojego, najlepszego dla ich dziecka, sposobu ubierania i pielęgnowania. 

Udostępnij

Przeczytaj również…

Scroll to Top