Bezpłatna dostawa od 260 zł (na terenie Polski)

Young,Mother,With,Baby,Stroller,Walking,By,Seaside.,Woman,Caring

Pierwszy spacer – jak ubrać noworodka?

Pierwszy spacer z nowonarodzonym dzieckiem to nie lada wydarzenie, zarówno dla rodziców, jak i malucha. W naszych głowach pojawia się mnóstwo pytań: po ilu dniach wyjść? Na jak długo? W co ubrać dziecko? Nie martw się! Pomożemy ci rozwiać wątpliwości!

Na spacer można wychodzić z dzieckiem już od pierwszych dni jego życia. Powstrzymać nas może jedynie temperatura poniżej -10 stopni Celsjusza (choć i wtedy warto zaczerpnąć świeżego powietrza, choć na kilka chwil, np. przy otwartym oknie lub balkonie), silny wiatr lub opady atmosferyczne, duży smog albo choroba dziecka z gorączką >38,5 stopni. W miesiącach letnich, w czasie upałów, lepiej wybierać godziny wczesnoporanne lub popołudniowe. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje regularnych spacerów. Codzienne wychodzenie na kilkanaście minut, już od pierwszych tygodni życia, wspiera dojrzewanie układu oddechowego, nawilża śluzówki oraz dotlenia intensywnie rozwijający się mózg. 

Jak i kiedy zacząć?

Decyzję o pierwszym spacerze podejmują rodzice – to oni najlepiej wiedzą i czują, kiedy jest ten właściwy czas. W najnowszych zaleceniach nie ma wskazań, by zwlekać z pierwszym spacerem nawet w okresie zimowym (można zacząć od werandowania, czyli ustawiania ubranego jak na spacer dziecka w wózku, przy otwartym oknie lub na balkonie). Pierwsze wyjście na zewnątrz i tak dziecko ma zwykle już za sobą w czasie drogi powrotnej ze szpitala. Początkowo spacery nie muszą trwać długo: wystarczy 15-20 minut, choć nie ma przeciwwskazań, by były dłuższe. Gwarantem komfortu dziecka jest jego prawidłowe ubranie. 

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

Zasada ubierania noworodka w jedną warstwę więcej niż dorosły jest prosta i poprawna. Wynika ona z tego, że dziecko nie jest w stanie utrzymać jeszcze prawidłowej ciepłoty ciała, z racji niedojrzałego układu termoregulacyjnego. Kocyk lub śpiwór w wózku pozwalają na komfortową drzemkę podczas spaceru. Pamiętajmy, że dziecko jest także chronione przez gondolę i jej przykrycie lub, jeśli nosisz dziecko w chuście, jest opatulone dodatkową warstwą materiału. 

Przykładowe zestawy ubrań na poszczególne pory roku:

  • lato: body z krótkim rękawem i krótkie spodenki lub rampers. Dobrze mieć ze sobą bluzę lub sweterek na wypadek, gdyby zrobiło się chłodniej oraz cienki otulacz. Gdy temperatury na zewnątrz są powyżej 25 stopni Celsjusza, można dziecko ubrać jedynie w body; 
  • jesień/wiosna: w zależności od temperatury body z długim lub krótkim rękawem, następnie kombinezon dresowy lub wygodna bluza i długie spodnie. Pamiętaj, by stopy dziecka były zakryte, a na głowę możesz założyć mu cienką czapkę. Tak ubrane dziecko najlepiej otulić specjalnym śpiworkiem do gondoli. 
  • zima: body z długim rękawem i podobnie jak jesienią kombinezon dresowy lub bluza / sweterek ze spodniami. Aby dziecko nie zmarzło, najważniejsza jest ostatnia warstwa: ciepły kombinezon zimowy z odwijanymi rękawami i stópkami (sprawdzi się, gdy wyjmujemy dziecko z wózka lub gdy chcemy je posadzić w foteliku samochodowym). Inną opcją jest zimowy śpiworek do gondoli: zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie jeśli dziecko pozostaje przez cały spacer w wózku. Oczywiście koniecznie trzeba pamiętać o ciepłej czapce i skarpetach. 

Zaproponowaliśmy przykładowy dobór garderoby dla dziecka, ale pamiętaj, że finalna decyzja zawsze należy do ciebie – rodzica, który swojego malucha zna najlepiej. Ważne jednak, by ubranka te miały wygodne rozpinanie, umożliwiające zmianę pieluszki, bez konieczności rozbierania całego dziecka oraz nie zawierały nap, guzików czy ozdób na plecach dziecka. Pamiętaj też o tym, żeby zawsze mieć ze sobą otulacz lub kocyk. Zdecydowanie może się też przydać ubranko na zmianę.

Komfort dziecka najlepiej sprawdzić, dotykając jego karku: jeśli jest zimny, to znaczy, że dziecko może odczuwać chłód, jeśli zaś jest gorący, istnieje ryzyko, że dziecko jest przegrzane. Zimny nos, rączki czy stópki nie oznaczają wychłodzenia dziecka. Z uwagi na duże wahania temperatur i zmienne warunki atmosferyczne, rodzice mają prawo mieć wątpliwości, czy prawidłowo ubrali dziecko na spacer. Ubranka bambusowe, dzięki właściwościom termoregulacyjnym, zwiększają tolerancję na tego typu pomyłki, zapewniają dziecku komfort i dbają o zdrowie jego skóry. 

Tkaniny bambusowe idealne dla skóry dziecka

W pierwszych miesiącach życia idealnie sprawdzają się ubranka z tkaniny bambusowej, które chronią ciało przed przegrzaniem lub wychłodzeniem – utrzymują temperaturę, gdy na zewnątrz jest zimno i zapewniają przyjemny chłód podczas upałów. Dodatkowo, dzięki temu, że są przewiewne, umożliwiają skórze swobodne oddychanie i odprowadzanie wilgoci. To ważne z punktu widzenia delikatnej, wciąż adaptującej się do nowego środowiska, skóry noworodka. Bardzo cienka, łuszcząca się skóra maluszka jest podatna na odparzenia, otarcia i podrażnienia. Ubieranie dziecka w tkaniny sztuczne, poliestrowe i nieoddychające, bardziej naraża je na przegrzanie, a to może negatywnie wpływać na układ odpornościowy i podnosić ryzyko infekcji. Dlatego tak ważne jest, by pierwsze ubranka i tekstylia (kocyki, otulacze), były wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów – takie właściwości mają tkaniny bambusowe, które są bezpieczne dla skóry malucha. Ubranka bambusowe chronią również przed promieniowaniem UV, sa więc niezastąpionym elementem garderoby Maluszka latem.

Dla świeżo upieczonych rodziców pierwszy spacer z noworodkiem, a właściwie przygotowania do niego, mogą wydawać się skomplikowane i stresujące. Tymczasem wystarczą odpowiednie ubrania i akcesoria, w zależności od pory roku, i nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście spędzali czas na świeżym powietrzu. Zacznijcie od krótszych wycieczek i systematycznie zwiększajcie czas i dystans. To co, gotowi? Ruszamy!

Udostępnij

Przeczytaj również…

Scroll to Top